Mesneviden Hikayeler: Aktarlarda Bayılan Dericinin HikayesiRabbim bizim gibi düşünen, doğruları yanlışları bizimkilere benzer olan, algılayışı bizimle aynı olan, kalpleri ruhları bizimkine benzer olan insanlarla muhatap eder bizi inşallah.
Sevgili Mevlana şöyle diyor Mesnevi cilt 4’de : KÖTÜLER KÖTÜLER İÇİNDİR i oku ve gidip bu sözün arka planını ara.
Aktarlar çarşısında ıtır ve misk kokusundan rahatsızlanıp bayılan dericinin hikayesi
Birisi, aktarlar çarşısına varınca kendinden geçip kıvranmaya başladı.Halk başına toplandı. Ona gülsuyu serptiler, adam kendine gelmedi. Yerde yatan adam deri tabakhanesinde çalışıyordu. Geçimini sağlamak için akşama dek dışkı içinde deri tabaklamaktadır. Güzel kokuya alışkın olmadığı için aktarlarda bayıldı, burnuna tutulan gül suyu onu daha da bayılttı. O sırada oradan geçmekte olan derici arkadaşı durumun farkına varıp, eline köpek dışkısı alıp adamın burnuna tuttu ve adam kendine geldi.
Nitekim Büyük Calinus, neye alışkınsa  hastaya onu ver demiştir. Onun sıkıntısı alışkın olmadığı şeydendir. Öyleyse sıkıntısının çaresini alışkın  olduğu şeyde ara.
Çünkü dışkı çeke çeke bokböceğine dönmüş bokböceğine gülsuyundan baygınlık gelir. Köpek dışkısına alışkın olduğu için onun ilacı yine köpek dışkısındadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bagimliliklardan Kurtulmanin Yolu

  Bağımlıklardan kurtulmak mümkün öncelikle tıbbın psikolojinin bilinçaltının yardımıyla ve İslamı anlayarak