Haramdan Koruyan Rabb'ime Hamd Ederim

zorlukla karsılasınca okunacak dua

Gencin birisi Kabe'de hep, ''Ey doğruların yardımcısı olan Allah'ım, ey haramdan sakınanların yardımcısı olan Rabb'im, sana hamdü sena ederim'' diye dua eder.

Bu durum herkesin dikkatini çeker.
Birisi, ''Neden hep aynı duayı okuyorsun, başka bir şey bilmiyor musun'' der.
O da anlatır:
7-8 sen önce, Kabe'de iken içi altın dolu bir torba buldum. Tam 1000 altın vardı. Nefs hemen, ''Bu altınlarla, şunları şunları yaparsın'' diyordu. ''Hayır'' dedim kendi kendime, ''Bu benim değil başkasının malı; kullanmam, haram olur.''
Bu sırada birisi. ''Şöyle bir torba bulan var mı'' diye bağırıyordu. Çağırdım onu, ''Nasıl bir torbaydı, içinde ne vardı'' diye sordum.
Torbayı tarif etti ve ''içinde 1000 altın vardı'' dedi.''Al öyleyse torbanı'' diyerek verdim. Adam torbayı açıp içinden bana 30 altın verdi. Pazara gittim. Temiz yüzlü, genç bir esiri överek satıyorlardı. Gencin temizliği dikkatimi çekti. Yanlarına gittim, ''bu köle için ne istiyorsunuz'' dedim. ''30 altın'' dediler.
Adamdan aldığım 30 altını verip genci satın aldım. Bir iki yıl geçti. Genç çok çalışkan, çok edepli idi. Onu aldığıma çok memnun olmuştum. Bir gün onunla giderken karşıdan iki üç kişi geliyordu.
Genç bana dedi ki, ''Efendim, ben fas Emiri'nin oğluyum. Bu gelenler ise babamın adamları. Beni buldular. Senden beni satın almak isterler. Sen iyi bir insansın, onlara 30 bin altından aşağıya satma beni'' dedi.
O kişiler yanıma geldi, ''Bu esiri bize satar mısın'' dediler. ''Satarım'' dedim. ''60 altın verelim'' dediler. ''Olmaz '' dedim. ''İyi ama sen bunu 30 altına almadın mı? Biz sana iki mislini veriyoruz'' dediler. ''Öyleyse gidin pazardan alın'' dedim.
Artıra artıra 20 bin altına kadar çıktılar. ''30 bin altından aşağı olmaz'' dedim. Çaresiz kabul ettiler. Altınları verip, genci alıp gittiler. Ben o 30 bin altınla işyerleri açtım, ticaret yaptım, daha çok zengin oldum.
Bir gün bana arkadaşlar, ''Çok zengin bir ailenin iyi bir kızı var. Babası yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim'' dediler. Ben de ''Olur'' dedim. Nikah kıyıldı. Deve yükleri çeyizini getirdiler. Çeyiz gelince bir torba dikkatimi çekti. Kıza ''Bu nedir'' dedim. İçinde 970 altın var, babam Kabe'de bunu kaybetmiş, bulan gence 30'unu vermiş; kalanını da bana hediye etti, çeyizime koymam için.''
Demek ki bulduğum altınlar benim rızkım imiş, vermese idim haram yoldan gelecekti, şimdi helal yoldan yine bana geldi.
İşte bu yüzden bana yardım edip haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan eden yüce Rabb'ime hamd ederim.
Onun adaleti ve rahmeti tüm mahlukatı sarmışken hiç dert etmeye, korkmaya, endişelenmeye gerek yok.

''Ey doğruların yardımcısı olan Allah'ım, ey haramdan sakınanların yardımcısı olan Rabb'im, sana hamdü sena ederim''

Bagimliliklardan Kurtulmanin Yolu

  Bağımlıklardan kurtulmak mümkün öncelikle tıbbın psikolojinin bilinçaltının yardımıyla ve İslamı anlayarak